Lublin, ul. Janowska 5c
Tel. 81 527 99 90

Bank Krwi
|

 

                                                           BANK KRWI 

Aby spełnić najwyższe normy nowoczesnego leczenia zwierząt w naszej klinice oraz gabinetach vetdoctor.pl stworzyliśmy przy naszym centrum nowoczesny bank krwi.

Cała działalność banku jest oparta na honorowych dawcach krwi, dzięki szlachetnej postawie właścicieli czworonogów. Wszyscy honorowi dawcy są na bieżąco badani pod względem zdrowotnym, są zaszczepieni na choroby zakaźne oraz systematycznie zabezpieczani przeciw pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym. Każdy honorowy dawca ma określoną grupę krwi dzięki temu możemy szybko podać odpowiednią krew potrzebującym zwierzakom.

 

TRANSFUZJA KRWI U ZWIERZĄT

   Proces przetoczenia krwi lub jej składników, który pozwala wyrównać jej straty powstałe np. w wyniku urazu, dając tym samym lekarzom czas na ustabilizowanie pacjenta, wykonanie dodatkowych badań ect. Najłatwiej przeprowadza się transfuzję u psów, co związane jest z brakiem przeciwciał skierowanych przeciwko erytrocytom innej grupy. Immunoglobuliny wytwarzane są dopiero w około 21 dni od przetoczenia, dlatego tak ważne jest oznaczanie grup krwi .

           Sprawa komplikuje się u kotów, u których konieczne jest oznaczenie zarówno krwi dawcy jak i biorcy. Dzieje się tak dlatego, że koty posiadają bardziej skomplikowany układ grupowy, mówiąc prościej u kotów występuje więcej grup krwi, które mają antygeny skierowane przeciwko innym grupom. Odsetek odrzucenia przetoczonej krwi jest zbyt duży, dlatego w nagłych przypadkach konieczne jest wykonanie próby krzyżowej.

 

 


* * *