Lublin, ul. Janowska 5c
Tel. 81 527 99 90

Komórki Macierzyste
|

Terapia komórkami macierzystymi i osoczem bogatopłytkowym.

 Medycyna regeneracyjna w weterynarii otwiera przed nami nowe możliwości świadczenia skutecznej pomocy zwierzętom.Dzięki najnowszym metodom uzyskania komórek macierzystych jesteśmy w stanie nieść ulgę Państwa Pupilom w sytuacjach, w których kiedyś bezradnie rozkładaliśmy ręce.

 

KOMÓRKI MACIERZYSTE:

Terapia z użyciem autologicznych komórek macierzystnych stosowana jest najczęściej w przypadkach zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów u psów. Schemat leczenia składa się z pobrania tkanki tłuszczowej pacjenta (tłuszcz pobierany z jamy brzusznej), z której laboratorium  izoluje komórki macierzyste. Następnie zawiesinę komórek podaje się w formie zastrzyku dostawowego lub dościęgnowego w chore tkanki.
 
Komórki macierzyste przejawiają dwa główne mechanizmy działania:
1. produkują znaczne ilości substancji aktywnych biologicznie (w tym przeciwbólowych) dzięki czemu znacznie zmniejszają bolesność chorych tkanek oraz przyciągają na drodze komunikacji chemicznej inne komórki organizmu, biorące udział w regeneracji tkanek (najczęściej stawu, ścięgna)
2. wykazują duży potencjał do podziałów komórkowych, których efektem jest powstawanie komórek wyspecjalizowanych (m.in. Komórek chrząstki stawowej lub tkanki włóknistej ścięgien), które zastępują chore i niefunkcjonujące komórki danej tkanki;
 
Działanie komórek macierzystnych rozpoczyna się już kilkanaście/kilkadziesiąt godzin po iniekcji dostawowej – komórki produkują znaczne ilości substancji przeciwbólowych, dzięki czemu pacjent odczuwa znaczną ulgę. Następnie, przez kolejnych kilka miesięcy, komórki regulują proces regeneracji zmienionych chorobowo tkanek.
 

 

PRP (OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE)

Osocze bogatopłytkowe (z ang. Platelet Rich Plasma) uzyskuje się z krwi pobieranej z żyły szyjnej pacjenta. Nasza klinika dysponuje procedurą uzyskiwania PRP 
Płytki krwi są bezjądrzastymi elementami krwi, których główna rola polega na tworzeniu skrzepu w przypadku urazu naczynia krwionośnego (skaleczenie, zmiażdżenie, itp). W terapii z użyciem PRP wykorzystuje się inną właściwość płytek krwi – zdolność do produkcji i uwalniania substancji biologicznie czynnych. Dostawowe podanie PRP powoduje, że płytki krwi uwalniają biologiczne czynniki regulujące przebieg procesu zapalnego dokładnie w miejscu, gdzie powstają bodźce bólowe. Jednocześnie, czynniki wzrostu uwalniane przez trombocyty powodują migrację komórek biorących udział w naprawie uszkodzonych tkanek.
 
 

Największą zaletą stosowania terapii z użyciem komórek macierzystych lub PRP jest całkowicie zminimalizowane ryzyko powikłań – podajemy zwierzakowi materiał, który pochodzi z jego własnego organizmu (pełna zgodność tkankowa). Dodatkowo, żadna inna forma terapii nie jest w stanie wywołać tak nasilonego procesu naprawczego, jak komórki macierzyste i trombocyty, które w ten sposób pełnią swoją naturalną funkcję.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego:
- urazy ścięgien i więzadeł
- urazy mięśni szkieletowych
- urazy stawów
- schorzenia oraz zwyrodnienia stawów (OA - osteoarthritis) biodrowych, kolanowych, łokciowych
- złamania (brak zrostu po złamaniach, tzw. stawy rzekome)
- stany zapalne kości
- gojenie tkanek miękkich (przyspieszenie procesu gojenia).


* * *