Lublin, ul. Janowska 5c
Tel. 81 527 99 90

Choroby Wewnętrzne
|

 

Profilaktyka

 

Prawie wszystkim niegroźnym i wielu poważnym chorobom można zapobiegać. Dobrze utrzymane i odżywione zwierzę jest w stanie zwalczyć drobne infekcje naturalnymi siłami obronnymi organizmu. Jeszcze 50 lat temu 50% młodych zwierząt padało ofiarą chorób zakaźnych. Obecnie istnieją skuteczne szczepionki przeciwko wielu z nich.

Bardzo ważną sprawą dla właściciela zwierząt jest stałe dbanie o jego zdrowie i kondycję.

Dlatego nasza klinika opracowała specjalny program profilaktyki dla zwierząt.

 

 

Profilaktyka Psa

 

Należy zawsze przyjąć, że wszystkie szczenięta rodzą się zarobaczone. Pierwsze odrobaczenie szczeniąt zalecamy w wieku trzech tygodni. Następne odrobaczenie zalecamy na tydzień przed pierwszym szczepieniem tj. około 6 tygodnia życia. Dorosłe psy należy odrobaczać co najmniej raz na sześć miesięcy.

 

Schemat szczepień

 

Choroba

I szczepienie

Powtórzenie szczepienia

Odnowienie szczepienia

Parwowiroza

7 tydzień

12 tydzień

Co rok

Nosówka

7 tydzień

12 tydzień

Co rok

Choroba Rubarta

12 tydzień

 

Co rok

Leptospiroza

12 tydzień

 

Co rok

Parainflueza

12 tydzień

 

Co rok

Koronawirus

12 tydzień

 

Co rok

Wścieklizna

3-6 miesiąc

 

Co rok

 

 

Profilaktyka Kota

 

Koty odrobaczamy w podobnym schemacie jak psy tzn. Pierwsze odrobaczenie kociąt zalecamy w wieku trzech tygodni. Następne odrobaczenie na tydzień przed pierwszym szczepieniem tj. 7 tydzień.

 

Schemat szczepień

 

Choroba

I szczepienie

Powtórzenie szczepienia

Odnowienie szczepienia

Parwowiroza

8 lub12 tydzień

 

Co 1-2 lata

Katar koci

8 lub 12 tydzień

 

Co rok

Białaczka

8 lub 12 tydzień

Po 2-4 tygodniach

Co rok

Zapalenie otrzewnej

16 tydzień

Po 4 tygodniach

Co rok

Wścieklizna

3-6 miesiąc

 

Co rok

 

 

Należy wiedzieć, że odrobaczanie i szczepienia psów i kotów to nie wszystkie zabiegi profilaktyczne o których powinniśmy pamiętać. Tak jak ludzie, psy i koty przechodzą okres życia, w którym organizm zaczyna się starzeć. W tym okresie organizm jest szczególnie narażony na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Tylko okresowe badania profilaktyczne mogą odpowiednio wcześnie wykryć schorzenia niebezpieczne dla zdrowia i życia Państwa ulubieńców. Do schorzeń wieku starszego zaliczamy : choroby serca, wątroby, nerek, kręgosłupa, choroby nowotworowe itp. Wiele z nich jest nieuleczalnych , niektóre mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jednak wykrycie ich we wczesnym stadium pozwala współczesnej medycynie weterynaryjnej na ich zahamowanie lub całkowite wyleczenie.

Dlatego nasza klinika zaleca aby wszystkie psy i koty powyżej 5 roku życia, były poddane corocznie okresowym badaniom profilaktycznym. W pakiecie badań okresowych wykonujemy: RTG klatki piersiowej, RTG jamy brzusznej, badanie EKG, badanie morfologiczne krwi, badanie biochemiczne krwi, badanie moczu, badanie kału.

 

 


* * *