Lublin, ul. Janowska 5c
Tel. 81 527 99 90

Media o nas
|

Pierwszy w Polsce tomograf dla zwierzaków

 Dziennik Wschodni

Dodano: 23 listopada 2012, 6:00 Autor: Izabela Izdebska

 

Pies Hunter, na szczęście, nie potrzebuje badania i tylko pozuje. – Dzięki tomografowi będziemy wiedzieli, jak pomóc innym cierpiącym zwierzętom, np. potrąconym przez samochody lub chorym na raka – mówi doktor weterynarii Ireneusz Bryzek

 

Pies Hunter, na szczęście, nie potrzebuje badania i tylko pozuje. – Dzięki tomografowi będziemy wiedzieli, jak pomóc innym cierpiącym zwierzętom, np. potrąconym przez samochody lub chorym na raka – mówi doktor weterynarii Ireneusz Bryzek (fot. Maciej Kaczanowski)

 

W Lublinie działa pierwszy w Polsce niekomercyjny tomograf dla zwierząt. Skorzystają bezdomne czworonogi po wypadkach.

Tomograf kupiło Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt Poszkodowanych w Wypadkach i w Wyniku Przemocy Ludzkiej. Dzięki temu, za badania bezdomnych zwierząt nie będzie trzeba nikomu płacić. – Dobry tomograf to koszt rzędu czterech, pięciu milionów złotych – mówi Ireneusz Bryzek, prezes organizacji. – To koszt przekraczający możliwości stowarzyszenia. Nie udałoby nam się go kupić, gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli. Poza tym, tomograf tanio odsprzedał nam Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie, gdy dostał nowy sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Nawet technicy, którzy go tutaj uruchamiali, przyjechali do nas tylko za zwrot kosztów benzyny – dodaje Bryzek.

Tomograf został zamontowany w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt "Luxvet” przy ul. Janowskiej w Lublinie. To właśnie tutejsi lekarze w 2003 r. założyli stowarzyszenie. Powód? Trafiało do nich bardzo wiele bezdomnych zwierząt, które potrąciły samochody.

– Przy wielonarządowych urazach i urazach głowy tomograf pomoże nam zdiagnozować zwierzę i stwierdzić, czy możemy je leczyć. Jeśli nie, humanitarną metodą działania jest uśpienie. Tomograf pomoże nam w podejmowaniu takich trudnych decyzji – tłumaczy Bryzek.

 

Tomograf będzie służył do badania takich zwierzaków, ale będzie też zarabiał na koszty ich leczenia. – Chcemy również korzystać z niego komercyjnie i pobierać opłaty, które przeznaczymy na cele statutowe stowarzyszenia. Koszt badania określiliśmy na 350 zł – mówi Bryzek.

Stowarzyszenie z ul. Janowskiej współpracuje z Fundacją Felis, która opiekuje się bezdomnymi kotami. Mruczki wyleczone w klinice i gotowe do adopcji można poznać na stronie internetowej www.fundacjafelis.org. – Oddaliśmy do adopcji już ok. stu kotów – mówi Izabella Słowikowska, członek stowarzyszenia.

Lekarze z kliniki zapewniają, że będą też udostępniać tomograf innym organizacjom zajmującym się zwierzętami.

  

Bezpłatna tomografia dla bezdomnych zwierząt w Lublinie

Data dodania: 2012-11-23 

Kurier Lubelski

Bezpłatna tomografia dla bezdomnych zwierząt w Lublinie

Bezpłatna tomografia dla bezdomnych zwierząt w Lublinie (© Archiwum Polskapresse)

Centrum Zdrowia Małych Zwierząt "Lux vet" będzie pierwszym obiektem w Polsce, w którym wykonywane będą bezpłatne badania tomograficzne dla bezdomnych zwierząt. Przy ul. Janowskiej 5c rozpoczyna właśnie działalność pracownia Tomografii Komputerowej. - Sprzęt do pracowni zakupiliśmy już rok temu, ale przez rok szkoliliśmy się, przygotowywaliśmy się do wykonywania tomografii - tłumaczy Ireneusz Bryzek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Poszkodowanych w Wypadkach i w Wyniku Przemocy Ludzkiej. - Szkolenia odbywały się także za granicą, bo w Polsce jest tylko pięć tego typu urządzeń.

Badanie tomograficzne umożliwi ocenę struktur anatomicznych zwierzęcia i ewentualnych nieprawidłowości.

Dzięki temu możliwe jest szybsze postawienie diagnozy i skuteczniejsze leczenie.

W pracowni badania wykonywane będą nie tylko na bezdomnych zwierzętach, ale też na tych, którzy posiadają właścicieli. Wówczas konieczne jest jednak opłacenie wizyty. - Wszystkie pieniądze, które stowarzyszenie zarobi w ten sposób, przeznaczone zostaną na leczenie bezdomnych psów i kotów- podkreśla Bryzek.

 

Pierwszy w Polsce bezpłatny tomograf dla bezdomnych zwierząt jest w Lublinie

 

22:09, 23.11.2012

TVP Lublin

Pierwszy w Polsce bezpłatny tomograf dla bezdomnych zwierząt jest w Lublinie. Weterynaryjna pracownia tomografii komputerowej działa w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt „Lux Vet” przy ulicy Janowskiej.

 

(fot. TVP Lublin)

 Obejrzyj film

(fot. TVP Lublin)

 

 

 

Prowadzi ją stowarzyszenie, zajmujące się leczeniem bezdomnych i dzikich zwierząt, które uległy wypadkom lub zostały skrzywdzone przez ludzi.

Dzięki tomografowi lekarz może szybko i dokładnie zdiagnozować czworonoga oraz stwierdzić czy i jak można go dalej leczyć. Tomograf działa w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt „Lux Vet”. To właśnie tutejsi lekarze założyli w 2003 roku Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt Poszkodowanych w Wypadkach i w Wyniku Przemocy Ludzkiej, bo trafiało do nich bardzo wiele bezdomnych czworonogów. I tak jest do tej pory.

Takiego niekomercyjnego tomografu dla bezdomnych zwierząt dotąd w Polsce nie było. Tanio odsprzedał go Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie, który dostał nowy sprzęt od wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Rewolucja w leczeniu naszych czworonożnych przyjaciół. Tomograf dla zwierząt w Lublinie (foto)

Wiadomości Dodano: 2012-11-22 09:41 

Radio Lublin

Pierwsza w regionie i jedna z nielicznych w kraju. W Lublinie rozpoczyna działalność pracownia tomografii komputerowej dla zwierząt.

Dzięki zakupionemu ze środków Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Poszkodowanych w Wypadkach i w Wyniku Przemocy Ludzkiej urządzeniu będzie możliwość wykonywania bezpłatnych badań dla zwierząt bezdomnych. W przypadku zwierząt mających właścicieli - ci ostatni będą musieli za wykonywane badania zapłacić.
Jednak jak deklaruje prezes stowarzyszenia Ireneusz Bryzek - zarobione w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie bezdomnych psów i kotów. Badania czworonogów będą wykonywane w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt przy ulicy Janowskiej.

SkoMar

 


* * *